ما با اين هدف به وجود آمديم تا مسيح بودن عيسی را يك حقيقت اجتناب‌ناپذير برای قوم يهود در سراسر جهان نشان دهيم.
Banner

حنــــوکا – جشن نورها

 حنــــوکا یادآور درگیری پیروزمندانه آبای یهودیان برای تصرف دوباره معبد از دست حاكم مستبد سلوكی آنتیوكوس چهارم و تقدیس دوباره معبد برای خدمتش می‌باشد . به خاطر همین این جشن حنــــوکا جشن تقدیس نامیده می‌شود . برای ما در یهودیان برای عیسی حنــــوکا تنها به یاد آورنده تقدیس معبد توسط پدران‌مان نیست ، بلكه یادآور این است كه معبد برای چه ساخته شد – مكانی جهت قربانی گذاردن برای گناهان‌مان ، جایی كه كفاره در میان خدا و مردم برقرار می‌گردد . برای ما حنــــوکا سمبلی جهت یادآوری مسیح عیسی می‌باشد . حال كه به طور فیزیكی دیگر معبد برقرار نمی‌باشد . عیسی اعلام نمود : معبد ابدی خداست كه خداوند با تمام كسانی كه نزد او می‌آیند ، ملاقات می‌نماید . عیسی اعلام نمود كه برای گناهان ما قربانی می‌شود . بیایید نگاهی بی‌افكنیم به این كه نام دیگر حنــــوکا برای ما چه معنایی دارد . زیرا نه تنها جشن تقدیس نامیده می‌شود ، بلكه جشن نورها هم نامیده می‌شود .

آیا این داستان را به یاد می‌آورید ؟ طبق روایات ، پس از اینكه یهودای مكابی و سربازانش معبد را به تصرف درآورده و تقدیس نمودند ، خواستند كه دوباره چراغ ابدی را روشن كنند یعنی شمعدان هفت شاخه‌ای كه به منوراه (menorah) مشهور است . برای این كار روغن تقدیس شده‌ای به كار می‌رفت . متاسفانه ، مكابیون تنها توانسته بودند برای مدت روشنایی یك روز روغن جمع نمایند . اما بر طبق روایات خداوند باعث شد كه شمعدان تا هشت روز كامل یعنی مدت زمانی كه برای یك سواركار نیاز بود تا بتواند روغن را برای شمعدان‌ها تهیه كرده بیاورد ، روشن بودند .

می‌بینیم ، كه این داستان ما را به یاد وعده خداوند برای مهیا كردن نور جهت كسانی كه ، می‌خواهند از تاریكی كه زندگی‌های ما را احاطه كرده است رهایی یابند ، می‌اندازد . در واقع خداوند به وسیله اشعیای نبی اعلام می‌نماید كه : " قومی كه در تاریكی سالك می‌بودند ، نور عظیمی خواهند دید و بر ساكنان زمین سایه موت نور ساطع خواهد شد . " (اشعیا ۹: ۲) این نور تنها روشن كننده طریق ما نیست . این نور مسیح است ، كسی كه ما را به سوی خداوند هدایت می‌نماید . با این كه وعده‌ها و نبوت‌هایی كه در مورد آمدن او شده را می‌توان در تورات یافت . آیا این بدان معناست كه او مسیح قوم به خصوصی است ؟ خیر چنین نیست .

زیرا كه كلام خدا دوباره در اشعیا اعلام می‌دارد كه : " این چیز قلیلی است كه بنده من بشوی تا اسباط یعقوب را برپا كنی و ناجیان اسرائیل را باز آوری . بلكه تو را نور امت‌ها خواهم گردانید و تا اقصای زمین نجات من خواهی بود . " (اشعیا ۴۹: ۶)

اما این نور كیست ؟ این مسیح كه به زندگی‌های مردم روشنی می‌بخشد و گام‌های آنانی را كه او را پیروی كنند هدایت می‌نماید كیست ؟ می‌توانیم جواب این سوال را در صفحاتی از عهد جدید كه حوادث بعد از تولد عیسی را تشریح می‌نمایند ، بیابیم . " و چون عیسی در ایام هیرودیس پادشاه در بیت‌لحم یهودیه تولد یافت ، ناگاه مجوسی چند از مشرق به اورشلیم آمده ، گفتند : كجاست آن مولود كه پادشاه یهود است ، زیرا كه ستاره او را در مشرق دیده‌ایم و برای پرستش او آمده‌ایم ؟ اما هیرودیس پادشاه چون این را شنید ، مضطرب شد و تمامی اورشلیم با وی . پس همه روسای كهنه و كاتبان قوم را جمع كرده ، از ایشان پرسید كه مسیح كجا باید متولد شود ؟ بدو گفتند : در بیت‌لحم یهودیه زیرا كه از نبی چنین مكتوب است : و تو ای بیت‌لحم ، در زمین یهودا از سایر سرداران یهودا هرگز كوچكتر نیستی ، زیرا كه از تو پیشوایی به ظهور خواهد آمد كه قوم من اسرائیل را رعایت خواهد نمود . " (متی ۲: ۱-۶)

جالب است بدانیم كه اولین كسانی كه ظهور ستاره را دریافتند مجوسیانی از شرق ، كه شاید منطقه‌ای در ایران یا عراق كنونی است ، بودند . آنها چگونه دریافتند كه باید به دنبال مسیح تمامی امت‌ها ، در میان قوم یهود بگردند ؟ شاید آنان با نبوت‌های دانیال آشنایی داشتند . كسی كه در ایران باستان زندگی می‌كرد و نبوت‌هایی در مورد مسیح ، ۶۰۰ سال قبل از تولد عیسی نمود. شاید هم وعده موسی را می‌دانستند كه اعلام نمود : " او را خواهم دید لیكن نه الان . او را مشاهده خواهم نمود اما نزدیك نی . ستاره‌ای از یعقوب طلوع خواهد كرد و عصایی از اسرائیل خواهد برخاست . " (اعداد ۲۴: ۱۷) مجوسیان از شرق سفر خود را به سوی اورشلیم آغاز كردند و در جستجوی نور بودند . عهد جدید بیان می‌نماید كه مجوسیان بنا به نبوت و راهنمایی ستاره به بیت‌لحم رسیدند ، چه كسی را در آنجا یافتند ؟ عیسی ، كسی كه مسیح و وعده نور خدا برای بشر است ؟ عیسی می‌فرماید : " من نور عالم هستم . كسی كه مرا متابعت كند ، در ظلمت سالك نشود بلكه نور حیات را یابد." (یوحنا ۸: ۱۲)

آوی اشنایدر

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: