ما با اين هدف به وجود آمديم تا مسيح بودن عيسی را يك حقيقت اجتناب‌ناپذير برای قوم يهود در سراسر جهان نشان دهيم.
Banner

حنــــوکا و معبد خداوند

 در هر دسامبر ، یهودیان سراسر جهان جشن حنــــوکا ، جشن نورها را برگزار می‌نمایند . این جشن به جشن تقدیس نیز معروف است . در واقع معنای حنــــوکا همین است . چون اتفاقاتی كه در حنــــوکا رخ داده پس از تكمیل تورات ، همان كه مسیحیان عهد عتیق می‌نامند به وقوع پیوسته است ، برخی از مردم حنــــوکا را به عنوان یك جشن كوچك می‌نگرند . اما آیا معنای حنــــوکا هم كوچك است ؟ بیایید نگاهی به وقایع حنــــوکا بی‌اندازیم و ببینیم كه این اتفاقات چه چیزی را در مورد خدا و مسیح عیسی به ما تعلیم می‌دهند .

از زمان تبعید بابل ، قوم یهود تحت تسلط نیروهای بیگانه زندگی می‌كرد . از سال ۵۳۹ الی ۳۳۳ پیش از میلاد تحت تسلط ایرانیان زندگی می‌كردیم . سپس اسكندر مقدونی فاتح آن قسمت شد . پس از مرگش ، امپراتوری او در بین سردارانش تقسیم شد و ما ابتدا خود را تحت فرمان بطلمیوس و سپس سلوكی‌ها كه بسیار مشتاق جانشین كردن روش زندگی یونانی به جای روش زندگی یهودی بودند ، شدیم . ستم‌كارترین مخالف ما پادشاه سلوكی آنتیوكوس چهارم بود . در زمان حكمرانی او ، بسیاری از یهودیان به قتل رسیده و معبد مقدس اورشلیم ملوث كردید . برای نشان دادن اهانت كامل خود به خدا و دین یهود ، آنتیوكوس یك خوك را بر روی مذبح معبد جهت تقدیم به خدای یونانیان ژوپیتر ، قربانی كرد . برخی از یهودیان به كوه‌ها پناه بردند تا در آنجا ارتشی برای مقابله با آنتیوكوس به وجود آورند . پس از سه سال جنگ و نبرد خونین ، این شورشیان تحت رهبری یهودای مكابی ، موفق شدند نیروهای آنتیوكوس را عقب برانند ، اورشلیم را تصرف نموده و مبادرت به تقدیس معبد جهت استفاده مجدد كردند .

هسته درگیری ما با آنتیوكوس تصمیم تقدیس معبد و تقدیم مجدد آن جهت استفاده بود . چرا آنقدر حریص بودند تا معبد را تقدیس نمایند ؟ چرا آنقدر مصمم بودند و اشتیاق داشتند تا معبد را پس بگیرند ؟ زیرا ، مطابق اصل یهودی كتاب‌مقدس ، معبد مركز ایمان یهودی است . معبد جایی بود كه خداوند نام خود را بر آن نهاد و حضور خداوند در شکیناه (Shekinah) شكینا – (در جلال)- در میان مردمش بود . معبد تنها مكانی بود كه در آنجا می‌شد برای آمرزش گناهان‌مان قربانی بگذاریم . معبد جایی بود كه خدای قدوس وعده داده بود تا با انسان گناهكار ملاقات نماید ، زمانی كه ما به حضور خدا آمده توبه نموده و ایمان به قربانی خداوند نه به كارهای خوب خودمان داشته باشیم .

اگر معنا و اهمیت معبد را دریافته باشیم ، می‌فهمیم كه چرا پدران ما زمانی كه دو هزار سال پیش سخن مسیح عیسی را شنیدند شوكه شدند . در عهد جدید درباره زمانی می‌خوانیم كه محبت و غیرت او برای معبد خدا باعث شد تا او تمام تاجران را از كوه معبد براند . همان گونه كه پدران ما سال‌ها پیش معبد را تقدیس نموده بودند . عهد جدید بیان می‌نماید كه :

" و به كبوتر فروشان گفت : این‌ها را از اینجا بیرون برید و خانه پدر مرا خانه تجارت مسازید . آنگاه شاگردان او را یاد آمد كه مكتوب است : غیرت خانه تو مرا خورده است . پس یهودیان روی به او آورده گفتند : به ما چه علامت می‌نمایی كه این كارها را می‌كنی ؟ عیسی در جواب ایشان گفت : این قدس را خراب كنید كه در سه روز آنرا برپا خواهم نمود . آنگاه یهودیان گفتند : در عرصه چهل و شش سال این قدس را بنا نموده‌اند ، آیا تو در سه روز آنرا برپا می‌كنی ؟ لیكن او درباره قدس جسد خود سخن می‌گفت . پس وقتی كه از مردگان برخاست شاگردانش را به خاطر آمد كه این را بدیشان گفته بود . آنگاه به كتاب و به كلامی كه عیسی گفته بود ، ایمان آوردند . " (یوحنا ۲: ۱۶-۲۲)

در چه صورت عیسی می‌توانست ادعا نماید كه بدن او معبد حقیقی خداست ؟ درست مانند معبد كه به عنوان حضور خدا در میان قومش بود ، عیسی هم صورت خدای نادیده است ، كه در وی از جهت جسم ، تمامی پری الوهیت ساكن است . (كولسیان ۱: ۱۵ و ۲: ۹) همانند معبد كه مكانی برای قربانی جهت آمرزش گناهان بود . عیسی خود را به عنوان قربانی كامل برای تمامی بشر گذرانید . (عبرانیان ۱۰: ۱۰) همانند معبد كه مكانی جهت ملاقات خدا با انسان گناهكار جهت بخشش و آمرزش گناهانش بود . عیسی اعلام كرد : " … هر كه به جانب من آید ، او را بیرون نخواهم نمود . " (یوحنا ۶: ۳۷)

آیا حنــــوکا عید كوچكی است ؟ خیر واقعا . خیر اگر كسی را كه این عید به او اشاره می‌نماید به یاد آوریم .

ما به حنــــوکا به عنوان جشن تقدیس معبد خداوند نگاه كردیم . حنــــوکا جشن نورها را نیز بخوانید تا بدانید كه چرا این جشن به نام دیگری یعنی جشن نورها معروف است .

آوی اشنایدر

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: