ما با اين هدف به وجود آمديم تا مسيح بودن عيسی را يك حقيقت اجتناب‌ناپذير برای قوم يهود در سراسر جهان نشان دهيم.
Banner

آیا عیسی مسیح است ؟ با چه مدرك و سندی ؟

 امروزه در تمام دنیا مردان و زنان یهودی ایمان می‌آوردند كه عیسی – یاشوا – مسیح است ، همان كسی كه برای گناهان ما مرد و از مردگان قیام نمود . ولی آیا هیچ مدرك و دلیلی داریم كه ثابت كند عیسی همان مسیح موعود است ؟ بله ، داریم . دلیل ما تحقق پیشگویی انبیا است . حدود ۲۰۰۰ سال پیش مسیح این موضوع را نزد رهبران مذهبی یهود مطرح نمود كه : "كتب را تفتیش كنید زیرا شما گمان می‌برید كه در آنها حیات جاودانی دارید و آنهاست كه به من شهادت می‌دهد ." (یوحنا ۵: ۳۸) بدیهی است منظور عیسی از كتب همان است كه یهودیان تورات و مسیحیان عهد عتیق می‌نامند .

كدام قسمت‌ها از تورات در مورد عیسی سخن می‌گویند ؟ در حقیقت بیش از سیصد پیشگویی درباره او شده است ! واضح است كه ما نمی‌توانیم در مورد همه آنها به بحث بپردازیم . بیایید با هم در مورد چند نبوت مهم كه خدا از طریق انبیا ، صدها سال قبل از آمدن مسیح به این جهان ثبت نموده است ، تامل كنیم .

كتب شرح می‌دهند كه مسیح باید در شهر بیت لحم زاده شود . زیرا میكا نبی پانصد سال قبل از تولد عیسی اعلام كرد : "و تو ای بیت لحم افراته اگر چه در هزاره‌های یهود كوچك هستی ، از تو برای من كسی بیرون خواهد آمد كه بر قوم من اسرائیل حكمرانی خواهد نمود و طلوع‌های او از قدیم و از ایام ازل بوده است ."(میكا ۵ : ۲) این نبوت تنها در مورد محل تولد مسیح صحبت نمی‌كند ، بلكه به طور قاطع در مورد هویت مسیح صحبت می‌نماید . با اینكه او مانند دیگر افراد به دنیا می‌آید ، ولی منشا ابدی دارد . به تعریفی دیگر او جاودانی است . آیا میكا می‌خواست بیان نماید كه مسیح كسی بیش از یك حاكم بزرگ است ؟ بله . نبوت دیگری را كه در كتاب اشعیا هفتصد سال پیش از تولد عیسی بیان شده مورد مطالعه قرار دهیم : "زیرا كه برای ما ولدی زاییده ، و پسری به ما بخشیده شد و سلطنت بر دوش او خواهد بود و اسم او عجیب و مشیر و خدای قدیر و پدر سرمدی و سرور سلامتی خوانده خواهد شد ."(اشعیا ۹: ۶) حقیقتا در مورد مسیح پیشگویی شد كه او نه تنها یكی از ما بلكه بیش از ماست .

نبوتی دیگر در مورد تولد مسیح كه بسیار مهم است اینگونه می‌باشد . بر طبق نبوت اشعیا تولد او با دیگران متفاوت خواهد بود. او از زن جوانی كه هرگز مردی را نشناخته است به دنیا خواهد آمد . اشعیا اینگونه بیان می‌نماید كه : "…. اینك باكره حامله شده ، پسری خواهد زایید و نام او را عمانوئیل خواهد خواند . "(اشعیا ۷: ۱۴) شاید برخی مخالفت خود را چنین اعلام نمایند كه كلمه " עלמה " به معنای باكره نیست ، بلكه در اصل به معنای " زن جوان " و دوشیزه می‌باشد . ولی كسانی كه این بحث را پیش می‌كشند باید به دو نكته اساسی توجه نمایند . كلمه " עלמה " هفت مرتبه در كتب عبرانی ذكر شده و همیشه به جای كلمه باكره به كار رفته است . نكته دوم اینكه در زمان اشعیا هر گاه در مورد كسی كلمه " עלמה " به كار می‌رفت به این معنا بود كه او هرگز با كسی رابطه جنسی نداشته است . همانگونه كه در ۱۵۰ سال پیش اگر كسی را "دوشیزه" خطاب می‌كردند بدان معنا بود كه هرگز با مردی هم بستر نشده است .

معنی كلمه عمانوئیل چیست ؟ معنای عبری آن چیزی جز " خدا با ما " نیست .

در كدام قسمت دیگری از تورات در مورد عیسی صحبت می‌شود ؟ باز اشعیا برای ما بیان می‌كند كه خدمت مسیح از جلیل شروع می‌شود و نه تنها برای یهود بلكه به سوی امت‌ها (غیر یهودیان) هم گسترش می‌یابد . ""… راه دریا آن طرف اردن جلیل امت‌ها . قومی كه در ظلمت ساكن بودند نوری عظیم دیدند . "( اشعیا ۹: ۱-۲) در واقع خداوند توسط اشعیا این مسئله را به طور واضح برای ما بیان می‌كند كه مسیح امید تمامی امت‌ها خواهد بود . ""این چیز قلیلی است كه بنده من بشوی تا اسباط یعقوب را بر پا كنی و ناجیان اسرائیل را باز آوری بلكه ترا نور امت‌ها خواهم گردانید و تا اقصای زمین نجات من خواهی بود . "(اشعیا ۴۹: ۶) تورات در مورد عیسی چه تعلیم دیگری می‌دهد ؟ زكریای نبی به ما می‌گوید كه مسیح بر روی كره الاغی وارد اورشلیم خواهد شد . ""ای دختر صیهون بسیار وجد بنما و ای دختر اورشلیم آواز شادمانی بده . اینك پادشاه تو نزد تو می‌آید . او عادل و صاحب نجات و حلیم می‌باشد و بر الاغ و بر كره بچه الاغ سوار است . "(زكریا ۹:۹) دانیال نبی برای ما بیان می‌نماید كه مسیح قبل از ویرانی قدس كه در سال ۷۰ میلادی رخ داد ، خواهد مرد . "و بعد از آن شصت و دو هفته ، مسیح منقطع خواهد گردید و از آن او نخواهد بود ، بلكه قوم آن رئیس كه می‌آید شهر و قدس را خراب خواهند ساخت . "(دانیال ۹: ۲۶)

اشعیای نبی یك بار دیگر برای ما بیان می‌كند كه مسیح نه به خاطر گناهان خویش بلكه به خاطر كفاره گناهان ما كه در حضور خدا انجام داده‌ایم خواهد مرد . "و حال آنكه به سبب تقصیرهای ما مجروح و به سبب گناهان ما كوفته گردید . و تادیب سلامتی ما بر وی آمد و از زخم‌های او ما شفا یافتیم . جمیع ما مثل گوسفندان گمراه شده بودیم و هر یكی از ما به راه خود برگشته بود . خداوند گناه جمیع ما را بر وی نهاد. "(اشعیا ۵۳ : ۵ و ۶) كتب مقدسه حتی در مورد نحوه مرگ او نیز ما را مطلع می‌سازند . در مزمور ۲۲ ، داود او را مصلوب شده به تصویر می‌كشد. "… دست‌ها و پای‌های مرا سفته‌اند. " (مزمور ۲۲ : ۱۶ ) با اینكه او می‌میرد ولی مسیح در مرگ باقی نمی‌ماند. داود پادشاه در مزمور ۱۶ اعلام می‌نمایند كه : "زیرا جانم را در عالم اموات ترك نخواهی كرد و قدوس خود را نخواهی گذاشت كه فساد را ببیند . "(مزمور ۱۶: ۱۰) و خداوند توسط زكریای نبی اعلام می‌نماید كه : "…. و بر من كه نیزه زده‌اند خواهند نگریست و برای من مثل نوحه‌گری برای پسر یگانه خود نوحه‌گری خواهند نمود . " (زكریا ۱۲: ۱۰)

در مورد عیسی چه می‌دانیم ؟ با مطالعه عهد جدید متوجه می‌شویم كه او ، از یك باكره در بیت‌ لحم زاده شد . خدمت او از جلیل شروع شد . در طی اعصار مختلف یهودیان و غیر یهودیان بسیاری به او ایمان آورده‌اند . او بر روی الاغی وارد اورشلیم شده و در آنجا بر روی صلیب رومی مصلوب شده و مرد و می‌دانیم كه او نمی‌توانست در قبر باقی بماند ، زیرا كه او عجیب ، مشیر ، خدای قادر مطلق ، پدر سرمدی و سرور سلامتی است . آیا تورات یا عهد عتیق در مورد عیسی سخن می‌گویند ؟ آیا آنها ثابت می‌كنند كه یاشوا همان مسیح است ؟ بله آنها ثابت می‌كنند .

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: