ما با اين هدف به وجود آمديم تا مسيح بودن عيسی را يك حقيقت اجتناب‌ناپذير برای قوم يهود در سراسر جهان نشان دهيم.
Banner

چهار حقیقت قاطع در مورد مسیح

 در اقصا نقاط جهان مردان و زنان یهودی به عیسی …. یاشوا به عنوان مسیح كه برای گناهان ما مرد و از مردگان قیام كرد ایمان می‌آورند . وعده‌ها و نبوت‌ها درباره آمدن او در كتب عبرانی كتاب‌مقدس كه یهودیان آن را تورات ، مسیحیان عهد عتیق و مسلمانان … می‌نامند ، ثبت شده است . وقوع این نبوت‌ها و اتفاقات زندگی عیسی در عهد جدید كه قسمت دیگری از كتاب‌مقدس می‌باشد ثبت گردیده است . تورات در مورد نبی‌ای به نام دانیال كه از اسرای یهودی اسارت بابل بوده و در ایران باستان زندگی می‌كرد سخن می‌راند . دانیال در خدمت پادشاهانی مانند نبوكد نصر ، بلشصر و داریوش بود و توسط دانیال خدا نبوتی را آشكار نمود كه در واقع بیان كننده زمان آمدن مسیح بود . بیایید قسمت‌هایی از باب ۹ كتاب دانیال را مطالعه نماییم :

" پس بدان و بفهم كه از صدور فرمان به جهت تعمیر نمودن و بنا كردن اورشلیم تا ظهور مسیح رئیس ، هفت هفته و شصت و دو هفته خواهد بود و اورشلیم با كوچه‌ها و حصار در زمان‌های تنگی تعمیر و بنا خواهد شد . و بعد از آن شصت و دو هفته ، مسیح منقطع خواهد گردید و از آن او نخواهد بود . بلكه قوم آن رئیس كه می‌آید شهر و قدس را خراب خواهند ساخت و آخر او در آن سیلاب خواهد بود تا آخر جنگ خرابی‌ها معین است . و او با اشخاص بسیار در یك هفته عهد را استوار خواهد ساخت و در نصف آن هفته قربانی و هدیه را موقوف خواهد كرد . بر كنگره رجاسات خراب كننده‌ای خواهد آمد و الی النهایت آنچه مقدر است بر خراب كننده ریخته خواهد شد . " (دانیال ۹: ۲۵- ۲۷)

در نگاه اول شاید كلمات این نبوت برای درك بسیار مشكل باشد . ولی با یك بررسی دقیق در مورد كلمات این نبوت در می‌یابیم كه آنها چهار حقیقت قاطع را در مورد آمدن مسیح برای ما بیان می‌كنند. حقیقت اول آمدن او دقیقاً در یك زمان معین واقع خواهد شد . همانگونه كه این نبوت اعلام می‌كند كه : " … از صدور فرمان به جهت تعمیر نمودن و بنا كردن اورشلیم تا ظهور مسیح رئیس ، هفت هفته و شصت و دو هفته خواهد بود و اورشلیم با كوچه‌ها و حصار در زمان‌های تنگی تعمیر و بنا خواهد شد . " محققان و مفسران كتاب‌مقدس بر این نكته اتفاق نظر دارند كه این شصت و نه هفته در واقع هر واحد آن هفت سال می‌باشد كه در مجموع ۴۸۳ سال را بیان می‌كنند . آیا در تاریخ در مورد صدور فرمان جهت تعمیر نمودن و بنای اورشلیم چیزی ثبت شده است ؟ بله ثبت شده است . ما از طریق كتب مقدسه در كتاب نحمیا در می‌یابیم كه اخشورش پادشاه ایران ۴۴۴ سال قبل از این واقعه فرمانی برای تمامی یهودیانی كه در سرزمین او بودند صادر می‌نماید . اگر ما ۴۸۳ سال را با این تاریخ و فرمان اخشورش مطابقت نماییم به كشفی شگفت‌انگیز و نتیجه‌ای غیرقابل انكار خواهیم رسید: طبق این تاریخ آمدن مسیح سال ۳۳ میلادی خواهد بود ، درست زمانی كه عیسی بر روی زمین در میان ما بود .

حقیقت دوم زمان آمدن مسیح باید قبل از ویرانی معبد (قدس) دوم در اورشلیم باستانی اتفاق می‌افتاد . زیرا دانیال در مورد آمدن مسیح در قسمتی كه مطالعه كردیم بیان می‌نماید كه : " قوم آن رئیس كه می‌آید شهر و قدس را خراب خواهند ساخت . " قدس در سال ۷۰ میلادی یعنی ۴۰ سال پس از اینكه – عیسی – در آنجا تعلیم می‌داد توسط ارتش روم به فرماندهی تیطس ویران گردید . در واقع عهد جدید سخنان دردآور عیسی را هنگامی كه دیگران در مورد زیبایی معبد سخن می‌گفتند به ثبت رسانده است . او اینگونه بیان نمود كه : " ایامی می‌آید كه از این چیزهایی كه می‌بینید ، سنگی بر سنگی گذارده نشود ، مگر اینكه به زیر افكنده خواهد شد . " (لوقا ۲۱: ۶) آیا عیسی به انجام نبوت دانیال می‌نگریست ؟ بله و ۴۰ سال پس از بیان این كلمات توسط عیسی نبوت دانیال به حقیقت پیوست .

حقیقت سوم این است كه نسل و دودمان مسیح تنها تا زمانی كه معبد پا بر جا بود قابل تایید می‌باشد مسیح باید در دوران نسل به خصوصی می‌آمد . او باید از نسل داوود پادشاه می‌بود . و در زمانی باید می‌آمد كه هر كه ادعا می‌كرد مسیح است خاندان او توسط مطالب ثبت شده در معبد تطبیق می‌شد . تا زمانی كه معبد پا بر جا بود می‌شد با تطبیق نسب‌نامه‌های ثبت شده در معبد این تطابق را انجام داد . ولی تمامی این اسناد ثبت شده در زمان ویرانی معبد نابود شد . پس خداوند اگر می‌خواست به طور دقیق خاندان مسیح را برای ما بیان كند باید مسیح را زمانی می‌فرستاد كه این تطابق برای هر كه ادعا می‌كرد مسیح است انجام می‌شد . با اینكه ما دیگر اسناد ثبت شده معبد را نداریم ولی نسب‌نامه عیسی در بخش‌هایی از عهد جدید به نام اناجیل متی و لوقا ثبت گردیده است . هر دوی این اسناد بیان می‌كنند كه عیسی از خانه داوود آمده است . آیا نسب‌نامه كسی را قبل از ویرانی معبد در دست داریم كه ادعا كند مسیح است و از نسل داوود می‌باشد ؟ نه چنین نیست .

بالاخره نبوت دانیال برای ما بیان می‌كند كه مسیح با مرگی داوطلبانه خواهد مرد . دانیال می‌نویسد : " مسیح منقطع خواهد گردید و از آن او نخواهد بود . " (آیه ۲۶) كلمه منقطع شدن به معنای كشته شدن یا مردن داوطلبانه می‌باشد . ایده مرگ مسیح چیز جدیدی نبود . اشعیای نبی در مورد كسی كه به خاطر گناهان بشر مرده و زحمت خواهد كشید نوشته است : " از زمین زندگان منقطع شد و به جهت گناه قوم من مضروب گردید . " (اشعیا ۵۳: ۸) عیسی از نسل داوود بود و دقیقاً در زمان تحقق نبوت دانیال ، ۴۸۳ سال پس از صدور فرمان اخشورش هویت یافت . او در میان ما خدمت نموده قبل از ویرانی معبد " منقطع شد " . درست همانگونه كه دانیال ادعا كرده بود . آیا عیسی‌ مسیح است ؟ اگر او نبود ، پس چه كس دیگری می‌توانست مسیح باشد ؟

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: